It looks like you're using an Ad Blocker.

Please white-list or disable AboveTopSecret.com in your ad-blocking tool.

Thank you.

 

Some features of ATS will be disabled while you continue to use an ad-blocker.

 

Comparing Food Prices Nationwide

page: 1
0

log in

join
share:

posted on Apr, 25 2008 @ 06:33 PM
link   
I got this idea from another ATS member, so I can't take credit for it. If I could remember who suggested it, I would give him or her credit- it was mentioned in one of the recent food crisis threads. And if this has already been started or is in the wrong place I apologize.

I am not overly concerned with the rising cost of food- yet. The reason for this is that I shop at the same few stores every week and I only shop for myself- plus I am already used to paying more because I buy a lot of all natural and organic foods. However, I do know that certain staple items have gone up considerably, and many food banks are running low.

I save most of my grocery receipts, and have not noticed any difference in prices between December of 2007 and now. So I thought what we could do is post where we are, the store name, and the prices of goods people use a lot. Kind of hard to go through many pages of replies if we want to keep track, but at least we might have a way of helping other members who live close by find good deals, and also a record of prices over time. Because I often don't notice- again, I only shop for myself, so increases don't hit me as hard- I am sure for those of you with family to feed you notice it more often. So here we go:

I am in the Phoenix, Arizona area, and I shop at Trader Joes:

1/2 gallon organic whole milk $3.19
1 pt. organic sour cream $2.29
organic spaghetti pasta $1.19
spanish rice $1.69
8 oz. sweet corn $ .69
8 oz. organic peas $1.99 (my, that's a lot for peas)
organic eggs medium 1 doz $2.69
organic unsalted butter $4.79
Trader Joe's applesauce $1.49
frozen waffles (banana) $1.89
onion bagels $1.99
organic baked beans $1.29
organic chicken breasts $6.99/lb.

Mod Edit: All Caps Title

[edit on 25-4-2008 by MemoryShock]




posted on Apr, 25 2008 @ 06:40 PM
link   
reply to post by GetOutOfMyRabbitHole
 


1/2 gallon organic whole milk $1.50 (I banged up the jug..)
1 pt. organic sour cream $.35 (it was opened)
organic spaghetti pasta $.75 (on sale)
spanish rice $.00 (what the hell is spanish rice?)
8 oz. sweet corn $3.00
8 oz. organic peas $.45 (i only eat synthetic beans)
organic eggs medium 1 doz $.75 (powder eggs)
organic unsalted butter $1.25 (marmalade)
Trader Joe's applesauce $1.49
frozen waffles (banana) $7.50 (I get the giant pack)
onion bagels $1.20 from Panara Bread
organic baked beans $.90 (on sale, in a can, which I dented.. which put it on sale)
organic chicken breasts $.00 (traded my pack of waffles for a guys pet chicken)

Boy im bored..



posted on Apr, 25 2008 @ 06:41 PM
link   
This would be easier if it were kept to a few basic universal items. Something like: 1 gallon whole milk, 1 dozen eggs, 1 loaf store brand sandwich bread, 1 large pizza no toppings, Six pack Budweiser, Pound of 90% ground beef...



posted on Apr, 25 2008 @ 06:56 PM
link   
Loaf of store brand bread- 1.00

Eggs, Ex Lg doz- 1.98

Pound ground chuck-3.75

Pizza, totinos, 99 cents

Flour unbleached white, 3.80

Peanut Butter, big size, 40 oz, 4.40

milk-3.99

Kroger Yesterday, Kentucky.



new topics

top topics
 
0

log in

join