It looks like you're using an Ad Blocker.

Please white-list or disable AboveTopSecret.com in your ad-blocking tool.

Thank you.

 

Some features of ATS will be disabled while you continue to use an ad-blocker.

 

You have 1 dollar a day to feed yourself... explain how you would do it????

page: 1
10
<<   2  3  4 >>

log in

join
share:

posted on Sep, 14 2013 @ 01:34 AM
link   
I seen the documentary on starving actors in hollywood and they claim they feed themselves off 1 dollar a day.

You have 1 dollar a day to feed yourself. All other things aside, such as getting a job, getting free meals at homeless shelters. Growing food, hunting, trapping, fishing, foraging...""NONE OF THAT OKAY."""

Just explain how you'd buy enough food in your city or town to feed yourself if you only had 1 dollar a day to live off??? What food items would you buy???? What's the price for each??? And what store or market could you get that kind of deal on them???




edit on 14-9-2013 by spartacus699 because: (no reason given)



posted on Sep, 14 2013 @ 01:46 AM
link   
reply to post by spartacus699
 


You have to get beans (the dry ones in the bag) and Rice. Oatmeal is cheap too (not the packets). All you need to cook these items is water. Sometimes Ramen is 10 cents each on sale where I am at, but it's usually a quarter each.

You can get a pound of rice at kroger for 17 cents if you have the coupon that's always in those coupon books.

A few weeks ago food lion had some crazy deal and I got 10 yogurt cups for a dollar.

I've been broke for long stretches of time in the past.

edit on 9/14/2013 by Dustytoad because: (no reason given)



posted on Sep, 14 2013 @ 01:55 AM
link   
starving actors? oxymoron?

they're either not acting very well, hence not very good actors, or they're good actors, and therefore not any where near starving.

I could be wrong, I have never known an actor. It's a presumption on my part.

not much else you could do with $1 a day. Is it in a lump sum? or dished out per day?

Lump sum, buy a large quantity of rice. Individual days, I can only think of noodles. the 2 minute variety, theyre about $.50 cents a packet here for the super cheap type.

Hmmm rice.. When I like something, I like 2000 of it!



edit on 14-9-2013 by winofiend because: someone buy me a working set of hands to go with my keyboard plox!!! oO



posted on Sep, 14 2013 @ 01:59 AM
link   
reply to post by spartacus699
 




I've been there, no joke, you can say what you want but McD's can be a life saver.

The Rat.



posted on Sep, 14 2013 @ 01:59 AM
link   
reply to post by Dustytoad
 


Crikey, you have it set if tshtf...

cant get any of that here from the stores at such prices...

a pound of rice for 17 cents? for real?

Oo

nothing here costs 17 cents except the 17 cents you have to buy it with..

cheapest rice I can buy is probably coles rice for $4.30 a kg. about $2 a pound I guess.
(eta, if I had 10-15 days worth of $1 coins I could buy a bulk bag of rice, but then nothing for that time)

Id have to rely on the charities set up for just such occasions. I know a place that gives away bags of bread every tuesday. Or they did at least 5 years ago.

but if it involves a supermarket of any sort here, fugedaboudit.

edit on 14-9-2013 by winofiend because: (no reason given)



posted on Sep, 14 2013 @ 02:01 AM
link   
one pack of ramen, one cup of rice, cabbage OR sweet potato, one cup of pinto beans, 1 egg OR one cup of milk.

i say OR because you need to switch it up to get different nutrients. I may substitute cabbage for broccoli for calcium but cabbage is very cheap and good for you, sweet potatoes have beta carotene. you'd need the milk or eggs for lots of things but also b12, starches keep you going as does protein.

Although could probably not have both milk AND egg each day or cabbage AND sweet potato, but I'm sure I could swing the rest. I may not live years like that, but I could live a while.... but then again, I'm small.

I tend to eat more than that though. It's not like I usually eat this way but I don't just stuff myself either.
I don't eat three meals a day because I cannot be very active where I dwell unless I go outside where it is very hot and there are bugs that bite me.



posted on Sep, 14 2013 @ 02:16 AM
link   

winofiend
reply to post by Dustytoad
 


Crikey, you have it set if tshtf...

cant get any of that here from the stores at such prices...

a pound of rice for 17 cents? for real?



Well it's something with double or triple coupons can't remember. The store takes a manufacturers coupon and multiplies it's value. The usual price is about $1.00/lb. One must remember that a lot of people are only being paid $7.50/hr, so it's not as cheap as it sounds.
Being hungry will teach you to get by real quick.

Oh and if there is a church with a food bank near by they are the best. They'll even give you meat.



posted on Sep, 14 2013 @ 02:20 AM
link   
If you have an oven and energy to use it flour and bakingsoda/yeast is cheap and gives you a lot of bread for the price.

In real, $1 would give me $3.50 exchange fee as I'm not in the USA so I would be down $2.50 a day



posted on Sep, 14 2013 @ 02:32 AM
link   
reply to post by spartacus699
 


Sprouts. They will give your body everything it needs to survive at an extremely minimal cost, you just have to buy the seeds. You can grow them daily and sustain yourself with relatively little effort. A little goes a long way with this super food so you don't need to eat a lot either.


naturallysavvy.com...

articles.mercola.com...


www.healthandyoga.com...
edit on 14-9-2013 by Egyptia because: (no reason given)



posted on Sep, 14 2013 @ 02:33 AM
link   

dumbass
If you have an oven and energy to use it flour and bakingsoda/yeast is cheap and gives you a lot of bread for the price.

In real, $1 would give me $3.50 exchange fee as I'm not in the USA so I would be down $2.50 a day


You just made me think of no yeast skillet bread and flour/oil gravy. that's some cheap ass stuff right there... that's when you aint got nothing in the cabinet but flour, oil and salt. I eat more rice and stuff like oatmeal bread than flour made stuff because it doesn't agree with me but I get a hankering for a bite of skillet bread every once in a while. pancakes too... but pancakes kill my stomach.

oatmeals is a nutritious thing thats cheap.... cream of wheat too.

yep... with a decent amount of kitchen utensils you can make food go a looooong way when you start with basics.
I don't have a kitchen, so I have to spread my budget across easily fixed things.



posted on Sep, 14 2013 @ 02:34 AM
link   

spartacus699
You have 1 dollar a day to feed yourself.

Just explain how you'd buy enough food in your city or town to feed yourself if you only had 1 dollar a day to live off???

It was called Grad School in a VERY expensive area to live in the US. Showboat Pork & Beans (Family Dollar, $.29 a can) and Swanson Saltines (2.85 per 4-pack). .29 and .71 per day equaled 100 cents per day. The rest of the day from 6:10 am to 10:40 pm was school and work.

(OK, it was not 100% of the year...and I don't think I could pull it off now)



edit on 14-9-2013 by TheEthicalSkeptic because: (no reason given)



posted on Sep, 14 2013 @ 02:37 AM
link   

Egyptia
reply to post by spartacus699
 


Sprouts. They will give your body everything it needs to survive. You can grow them daily and sustain yourself with relatively little effort. A little goes a long way with this super food so you don't need to eat a lot either.


naturallysavvy.com...


www.healthandyoga.com...
edit on 14-9-2013 by Egyptia because: (no reason given)


the stem cells of plant proteins. Sprouts are awesome.

And this is why many people are afraid of communism, because they are terrified of having to live off sprouts.
Many people think it is not possible. the stomach might hate a person for it at first, but they will live.



posted on Sep, 14 2013 @ 02:40 AM
link   
I've been there. Taking care of my younger brother after my parents passed away, we would go weeks on end sometimes eating single serving packages of crackers from gas stations. Twenty five cents each, two packs each a day. Sometimes rice, as mentioned earlier. Water was a gimme. Honestly, a dollar a day isn't impossible, once one differentiates between wants and needs.



posted on Sep, 14 2013 @ 02:53 AM
link   
reply to post by spartacus699
 


Save a few $1 coins and buy fishing tackle and seeds.

Buy some rice, noodles and anything past the "best before" for a song. ( for interim sustenance )

Managed properly, with some sacrifices along the way you could feed yourself
for a dollar a day. Possibly less; if you can manage to sell some of your produce at a growers market.

You can also build various traps for free. ( sell some rabbits - eat some in a stew etc. )

Hell ! Done right, you could eat for free and turn a profit !



posted on Sep, 14 2013 @ 03:19 AM
link   
I would go to the dollar general and buy any food item that's worth the dollar.



posted on Sep, 14 2013 @ 03:24 AM
link   
I would start my first day by buying a 6 pack of bouillon cubes, this is $1.00. After that instead of buying soups all week as another member stated you can get crackers, sometimes for free, or for very low cost maybe 15 cents. Of course bouillon is the base for chicken flavor and chicken soups.

I think many people forget that taste is the most important part of this kind of life. You can trick your brain into thinking that it is whatever you want... as long as you have had it before. If you can handle $1.00 a day for 6 days with the beginning dollar going to the cubes, you can actually get a head start on saving for other options.

BTW 1 cube can make up to 4 cups of broth, and that's not bad, after that you can slowly save for added ingredients if you choose, I just went on a dandelion tea cleanse, and got all my nutrients from right outside


Believe me I have tons of ideas that can help and I would also start with a simple solar oven that is made out of a shoe box.

Peace, NRE.



posted on Sep, 14 2013 @ 03:32 AM
link   

winofiend
starving actors? oxymoron?

they're either not acting very well, hence not very good actors, or they're good actors, and therefore not any where near starving.

I could be wrong, I have never known an actor. It's a presumption on my part.

not much else you could do with $1 a day. Is it in a lump sum? or dished out per day?

Lump sum, buy a large quantity of rice. Individual days, I can only think of noodles. the 2 minute variety, theyre about $.50 cents a packet here for the super cheap type.

Hmmm rice.. When I like something, I like 2000 of it!



edit on 14-9-2013 by winofiend because: someone buy me a working set of hands to go with my keyboard plox!!! oO


Most actors you know, you know them because, well, they're famous... And sure they are beyond well paid, but they put their dues in. Like any job that relies on fandom to gauge salary base, there are a ton of people at the bottom who barely get by because they have no public pull. This goes across a few industries like: Art, Music, Movies, TV, Sports, etc.

There are many professional sports stars that play in the minors with salaries the same as entry level jobs or below. B-Movie/TV actors. Small part actors.

Think about how many movies and TV shows you watch and how many people are in them. Sure there are 5 headliners paid 100k-20 Million+ depending on show or movie, but there are dozens and dozens in each that are not really famous at all but work very hard, and often, with extensive resumes.

In the UFC there are many no names/stepladder fighters, up and comers, who start out only earning 5k a fight. They have to train full-time and put their bodies through gruelling regimens only to struggle to get by.

So...

You see there are many people on the bottom, yes, very close... Just a few fans away from earning big bucks and being a household name, who are on the cusp of riches, but may never make it there. For the most part, the people who rise to the top would have diligently worked their fields no matter what, even in the bottom positions without the reward. And frankly, as long as they are of that character, I feel it quite deserving should they make it to the top.



posted on Sep, 14 2013 @ 03:33 AM
link   

spartacus699
You have 1 dollar a day to feed yourself.
In 2005, Ramen noodles were 8/$1.00. After a food shortage, they doubled the price so it was only 4/$1. Now you can sometimes find them for 5 or 6 packages for a dollar. You can live on $1 a day of Ramen noodles, based on pure calories, which are about 190 calories per package, but you'd probably have malnutrition. I think you could get a multivitamin pill and 5 packages of Ramen for a dollar and live on that each day. As others have said there are other cheap alternatives but unlike the Ramen they require you to buy larger quantities to get the needed low daily price. For example, maybe spend $7 for the next 7 days, like buying bulk quantities of rice, oatmeal, etc.



posted on Sep, 14 2013 @ 03:45 AM
link   
I'm all for eating on a dollar a day but c'mon really, "Trades a sandwich for sodomy".

777-9311 is the second track and lead single from The Time's second album, What Time Is It or the number for Direct Care Community Base Service in Forest City, NC.


edit on 14-9-2013 by daskakik because: (no reason given)



posted on Sep, 14 2013 @ 03:46 AM
link   
In SA with the forex that would be almost 10 ZAR,so from that I could buy bananas from a roadside vendor-or buy one brown bread(the really healthy wholewheat ones with added elements like pumpkin seed,honey,other seeds are about 15ZAR each)

Potatoes are also still affordable enough to get about 3/4 for that price+is pretty much our staple-food anyway,these days-good thing I have a great love of potatoes.

That's about it for SA-the only things I can think of to avoid starvation on I dollar a day,or the equivalent.Maybe the smallest bags of maize meal is included in that price range,butpractically all maize in SA is GMO now,so I would eat that very seldom indeed,if at all.



new topics

top topics



 
10
<<   2  3  4 >>

log in

join