It looks like you're using an Ad Blocker.

Please white-list or disable AboveTopSecret.com in your ad-blocking tool.

Thank you.

 

Some features of ATS will be disabled while you continue to use an ad-blocker.

 

Anyone noticed that food prices are going sky high?

page: 3
4
<< 1  2   >>

log in

join
share:

posted on Jun, 14 2009 @ 09:34 PM
link   

Originally posted by dee132423
With these prices I can no longer complain.I am in a small town in Illinois.Here is ours without being on sale.
Also checking in from a small town in Illinois....and work for retail grocery.

I won't name the company, but we too have noticed the rising cost of many basic grocery items.

What my company has done is selected some basic items from each department and dropped the price. The price has been lowered about 30% and the item has a sticker on it noting the price drop. (No, it isn't a smiley face and I don't work for Wal-Mart).

We have a statement explaining to our customers that we understand that times are tough. We are willing to ride it out with you and drop our profit margin to gain customer trust and loyalty.

Not trying to advertise my employer, I just thought as a consumer that is trying to stretch a dollar, this was a great program to help folks.




posted on Jun, 15 2009 @ 01:42 AM
link   
In the past month, we've been buying mostly organic foods. Here are some prices of some organic items we buy all the time:

tangerine juice: $3.99 for a half gallon

lactose free milk: $3.99 for a half gallon

strawberries: $2.50 lb.

feta cheese: $6.99 lb.

bananas: 59 cents lb.

tomatoes: $1.99 lb.

eggs: 33 cents each

russet potatoes: $2.99 for 5 lbs.

tuna: $1.19 can

ground buffalo: $5.99 lb.

These are items we purchase regularly, and while the prices do vary some, they've been relatively the same for awhile. While the prices have been relatively stable at the store we buy our organic food from, prices at the regular grocery store have gone up quite a bit...to the point that the difference in cost between organic and non-organic is narrowing. Since organic isn't that much more, we're just going to buy organic as long as we can afford it.

Anyway, as I was comparing the price of what you're paying for juice, milk, and tuna, I noticed that I'm not paying too much more for the same items that are organic. I'm paying a lot more for a dozen eggs though. I pay $4.00 a dozen where you're paying $1.79.



posted on Jun, 15 2009 @ 02:49 AM
link   
reply to post by Melissa101
 


Yeah .. I noticed.. I also noticed tonight when I filled my tank, not even looking at the price (can't change it anyways, eh?) but it cost over $35 to fill up my tiny car.. looked up and it was $3.02 a gallon ..

Have not seen that since .. well over a year.. in fact it was under 2 for quite a while.



posted on Jun, 15 2009 @ 02:54 AM
link   
post removed for serious violation of ATS Terms & Conditions



posted on Jun, 15 2009 @ 03:04 AM
link   
i see many people here attribute the rise in product prices to be associated with rising diesel prices, etc.. Honestly I believe it has to do more with greed and profit gouging. People cannot even afford to buy food these days, so where is that stimulus. Everyone knows about the law of supply and demand for Economics... Someone needs to organize a targeted boycott of certain product to force the prices down. We are living in some really sad times and consumers are getting ripped pretty bad.



posted on Jun, 15 2009 @ 03:27 AM
link   

Originally posted by Melissa101
I went to the grocery store a couple of times this week and have been completely blown over by the prices. They have been creeping up, but have mercy this is getting ridiculous. Some examples of what I seen this week in my area:

Eggs ----- $1.79 dozen

Loaf of bread ------- $2.98 each

Off brand tuna ------ $1.05 per can

Milk ----------- $3.99 Gallon

Pack of gum --------- $2.85 each

Beef Roast ---------- $7.99 per pound

Ice Cream ----------- $4.29 pint size

Orange juice ---------- $3.29 1/2 Gallon

Now depending on where you live these prices may not seem to bad but around here this is insane. I can only imagine if these prices are like this here what they would be in some places like NY or LA. Has anyone else noticed food prices going sky high in the last few weeks? I did end up going to several stores and buying what was on sale so I did not pay the above prices except for the milk that I could not find on sale any where. It took a lot of research and running around to get the most for my money. I spent more this week on groceries and brought home less food than ever before. I just wondered if anyone else has noticed or if anyone new why this is happening.


Just thought I would show how bad it is at my end of the pond over in Scotland. Bear in mind these are the cheapest prices, you want quality goods? Go win the lottery then seems to be the message.

Eggs ----- £2.98 dozen = $4.89 dozen (Way more expensive than $1.79)

Loaf of bread ------- £1.15 each = $1.89 each (Wow, cheaper here for bread than $2.98)

Off brand tuna ------ £1.35 per can = $2.22 per can (more than double the price of $1.05)

Milk ----------- £5.23 Gallon = $8.57 Gallon (just short of double the price you are paying $3.99)

Pack of gum --------- £0.75 per pack = $1.23 (much more cheaper than your paying $2.85)

Beef Roast ---------- per pound £11.32 = $18.57 ( more than double the expense of $7.99)

Ice Cream ----------- $4.29 pint size £1.80 = $2.92 (significantly cheaper than $4.29)

Orange juice ---------- 1/2 Gallon £1.80 = $2.95 (slightly cheaper than $3.29)

Im going to add my cost of a gallon of petrol here as this is the absolute killer for me anyways ------ £1.09 per litre ($1.79) which is a whopping £6 per gallon ($9.84 per gallon, yes you read correctly!)

Looks like your paying more for bread , gum and orange juice but bread is your killer purchase. Beef is mine when compared to your local prices.

Could be worse, hope this table cheers you up chief. You can make bread I guess, might be cheaper but times the problem? I cant make beef


Would be interested to know of fuel prices as well.



[edit on 15-6-2009 by XXXN3O]



posted on Jun, 15 2009 @ 03:40 AM
link   
I understand inflation.... but companys are getting sneaky in cutting costs, .... replacing ingredients with cheaper, ... cheaper ingredients, cutting down on spices. Even dropping their products a couple of ounces while keeping the price the same.

What they need to do is take some of these profits, and replace all the bullsh*t they add .... with real food !!



posted on Jun, 15 2009 @ 10:39 PM
link   

Originally posted by mjfromga

Originally posted by fullmoonfairy
The stores in my area (centel Indiana) really seem to fluctuate from ridiculously high on some things, to having great sales; when things go on sale that we use I try to buy them even if I have several already.

And, use coupons!! Things aren't going to get any better, I'm afraid. Stock up people.


I'm outside of Atlanta and have found the same thing. One week a 12-pack of Coke is on sale for $2.50 and the next it is $4.89 but store brand is always $1.80! A watermelon is $5.99, but a cantaloupe is $1.00. Store brand coffee is $3.49 for 12 oz but name brand is twice that. Store brand cereal is $2.00 per box but Cheerios is over $4.00 per box. Store brand buns are $1.19 for eight and bakery buns are $4.00 per eight. When things are on sale, it is usually very low and then the price doubles the next week. We also buy extra when things are on sale. TP is the one item which really kills me -- man, I bought an 8 pack of Charmin on sale today and it was $6.00! Coupons do make a difference, and I buy my gas at the grocery store because it is always 10 cents off per gallon.


MJ,
you bring up an excellent point. If the store brand can be so resonable, why can't the name brand? What is the difference? I know I know quality of ingredients but don't most of these manufactures get the same ingredients from the same suppliers. It just seems to me if the store brand can be so inexpensive then why can't name brands at least be more reasonable?
M101



posted on Jun, 15 2009 @ 10:43 PM
link   
Melissa101, you should check out this thread...
www.abovetopsecret.com...
The Kosher Racket in this country is a multi-billion dollar industry and is growing exponentially.



posted on Jun, 15 2009 @ 10:54 PM
link   
reply to post by twitchy
 


Thank you twitchy I will look at that. I just found another thread on here that is a little scary, it talks about the future of our food prices due to weather problems all over the world. Nest year may be really bad if this is true...

www.abovetopsecret.com...



posted on Jun, 16 2009 @ 04:11 PM
link   
wouldn't know, haven't bought much food in years aside from beer , burgers, and twinkies



posted on Jun, 16 2009 @ 04:24 PM
link   

Originally posted by Gren
wouldn't know, haven't bought much food in years aside from beer , burgers, and twinkies



My husband bought his first "box" of wine last week. LOL



posted on Jun, 16 2009 @ 04:26 PM
link   
reply to post by Melissa101
 

Here in California:

Eggs ----- $1.79 dozen
reg 4.79 large 5.29+

Loaf of bread ------- $2.98 each
reg 2.99-5.99 french/rolls start at 4.79-6.99

Off brand tuna ------ $1.05 per can
depending on store 1.59-1.99

Milk ----------- $3.99 Gallon
4.29 2% 4.89 reg vit D

Pack of gum --------- $2.85 each
1.29-1.89

Beef Roast ---------- $7.99 per pound
nothing under 8.99 a pound and chicken drumsticks are up to 1.99 on sale 2.49 reg.

Ice Cream ----------- $4.29 pint size
cheapest one is 5.99- 6.89

Orange juice ---------- $3.29 1/2 Gallon
5.99 store brand up to 9.99 anything else.


I saw the $6 charmin.. here a 4 pack of it is $6.99 on sale.


We have been watching prices steadily go up an average of 5%+ every other week on alternating item's. Three months ago we could get a loaf of bread for $1.29 store brand; the same loaf at an even LOWER weight is now $1.99-$2.19!



posted on Jun, 17 2009 @ 10:05 PM
link   
reply to post by xoxo stacie
 


This makes me ask: Why is California getting hit so hard? Prices may be like this in NY, NY because they have always had crazy high prices compared to everywhere else. Anyone know why CA is getting it so hard? Also is this what we can all expect to see?



posted on Jun, 17 2009 @ 11:27 PM
link   
I went to cook a recipe yesterday. It called for a standard jar size of 26 ounces for pasta sauce. That WAS standard.
Well my jar only had 24 ounces.

So it's starting to mess up recipes. :/



posted on Jun, 17 2009 @ 11:48 PM
link   
What's also tough is if you're shopping for one person. Packaging is definitely not geared toward the single person, so it ends up costing you more.

I love this time of year for the fresh produce that comes available. Fresh, plump eggplant today for $.99/lb. Bought that, store brand sauce for $1.25 a jar, large eggs for $1.39/dz., mozzarella cheese for $2.69, and now I'll make a nice eggplant parmigiana which will last me for 3 days.

But other things, like sweet red peppers ($2.49/lb) and portabella mushrooms ($2.79 for small package) never go down in price, it seems.



posted on Jun, 18 2009 @ 02:26 AM
link   
reply to post by Melissa101
 


Govts issue UNLIMITED FREE MONEY for themselves.
Why worry?
Just print!



posted on Jun, 18 2009 @ 03:47 PM
link   
There are few things in this world that I actually treat myself to...but having a nice selection of food is a must for me.

I will pay 20 dollars extra a week just to have a nice surplus of food - whether it is good or bad for me.

My family has been going to Krogers lately, and if you shop RIGHT, you can find some good deals.

We do quite well on lunch meat though...the different amount of combinations you can make using 3 or 4 different lunch meats, a few different sauces, and then extra things like pickles...oh boy. Then you got untoasted/toasted, wheat bread, buns, etc.

Food might seem expensive, but it is the one thing you need to live, so have some fun with it. You do not have to spend all of your money just to eat nice...



new topics

top topics



 
4
<< 1  2   >>

log in

join