It looks like you're using an Ad Blocker.

Please white-list or disable AboveTopSecret.com in your ad-blocking tool.

Thank you.

 

Some features of ATS will be disabled while you continue to use an ad-blocker.

 

Can You Pass The World's Shortest IQ Test? *Answers posted after OP*

page: 1
16
<<   2  3  4 >>

log in

join
share:

posted on Oct, 12 2017 @ 12:04 PM
link   
I don't think it qualifies as an actual IQ test but some of you might find it fun to compare results. It's only three questions. I got the first one wrong and the next two right. Apparently that makes me impatient. Not that IQ matters all that much.

IFLScience

If you click the link don't scroll down too fast or you'll see the answers. Time yourself too. I took three minutes




1. A bat and a ball cost $1.10 in total. The bat costs $1 more than the ball. How much does the ball cost?

2. If it takes 5 machines 5 minutes to make 5 widgets, how long would it take 100 machines to make 100 widgets?

3. In a lake, there is a patch of lily pads. Every day, the patch doubles in size. If it takes 48 days for the patch to cover the entire lake, how long would it take for the patch to cover half of the lake?



So, how smart are you really? Remember, the questions might not be quite as simple as they first seem. Even students at some of the world's top universities (including Yale and Harvard) failed to get all three answers correct in a 2003 study. In fact, only 17 percent achieved a perfect score.



edit on 10/12/2017 by Kali74 because: (no reason given)




posted on Oct, 12 2017 @ 12:07 PM
link   
a reply to: Kali74

the ball is 5 cents

5 minutes

47 days



posted on Oct, 12 2017 @ 12:10 PM
link   
Wow. Pathetic. Excuse me while I go commit Seppuku.

(yeah not a single one. I came close though)

-Alee



posted on Oct, 12 2017 @ 12:15 PM
link   
a reply to: Kali74


Jell-O.

It was not the correct answer for any of them.



posted on Oct, 12 2017 @ 12:22 PM
link   

originally posted by: grey580
a reply to: Kali74

the ball is 5 cents

5 minutes

47 days


I haven’t checked the answers, but if I gave you 10-1 odds you were wrong, how much would you have to wager to win $10 if you thought you were right?

P.S. I came up with the same anwers.
edit on 12-10-2017 by BeefNoMeat because: punctuation



posted on Oct, 12 2017 @ 12:23 PM
link   
a reply to: Kali74


Well, I got the 1st one wrong. But I got the other 2 right. I'm in the upper 2/3%!



posted on Oct, 12 2017 @ 12:26 PM
link   
a reply to: Kali74

So why couldn't the Ball cost $0.10 and the bat cost $1.00? I know that answer is incorrect but the article doesn't explain why

PS: Yes, I am extremely impatient



posted on Oct, 12 2017 @ 12:29 PM
link   
a reply to: FamCore


Because that is only a 90 cent difference.



posted on Oct, 12 2017 @ 12:30 PM
link   

originally posted by: FamCore
a reply to: Kali74

So why couldn't the Ball cost $0.10 and the bat cost $1.00? I know that answer is incorrect but the article doesn't explain why

PS: Yes, I am extremely impatient


The question states that the ball costs ONE DOLLAR MORE... If the ball is .10 and the bat costs $1.00, then the bat only costs 90 cents more. $1.00 - .10 = .90 cents.

For the bat to be exactly $1.00 more AND the total of the two items to be $1.10, the ball has to cost 5 cents and the bat 1.05. 1.05 - .05 = $1.00 more.



posted on Oct, 12 2017 @ 12:31 PM
link   

originally posted by: AugustusMasonicus
a reply to: FamCore


Because that is only a 90 cent difference.


D'oh!



posted on Oct, 12 2017 @ 12:31 PM
link   
a reply to: FamCore

Than it would cost 90c more than the ball and not 1$

Its literally ment to trick u bye mixing words and math



posted on Oct, 12 2017 @ 12:33 PM
link   

originally posted by: FamCore
a reply to: Kali74

So why couldn't the Ball cost $0.10 and the bat cost $1.00? I know that answer is incorrect but the article doesn't explain why

PS: Yes, I am extremely impatient


If the ball cost 10 cents, then the bat being $1 more would cost $1.10. Then the total would be $1.20, not $1.10. So it has to be 5 cents.



posted on Oct, 12 2017 @ 12:37 PM
link   
a reply to: Kali74

It is more of a reading comprehension test. it took me about 1.5 minutes to get them all right



posted on Oct, 12 2017 @ 12:37 PM
link   
I got them all right, but I'd heard #1 before and I've heard a variation of #3 before. Took me a minute on #2 but I came up with the right answer after shaking off my impulse response.



posted on Oct, 12 2017 @ 12:39 PM
link   
a reply to: grey580

Why did you post the answers? Can you edit it and just say you got all three right?
edit on 10/12/2017 by Kali74 because: (no reason given)



posted on Oct, 12 2017 @ 12:40 PM
link   
a reply to: Kali74

We don't know if we'd need all 5 machines combined to produce one silly piece of crap widget. In that case it would take all 5 machines exactly one minute to produce 1 widget. 100 machines thus raise the efficiency only to 20 widgets/ min. Those amateurs are lucky enough to offer the exact same answer of 5mins for 100 pieces of crap, but...

They clearly didn't pass my test, next!




posted on Oct, 12 2017 @ 12:41 PM
link   
a reply to: Kali74

To prove how smart he is. Duh!

I was also fooled by the first one.



edit on 12-10-2017 by FauxMulder because: I'm an idiot too!



posted on Oct, 12 2017 @ 12:42 PM
link   

originally posted by: catt3
a reply to: Kali74

It is more of a reading comprehension test. it took me about 1.5 minutes to get them all right


Yeah the math is basic it's just a matter of figuring out if you're doing the right math.



posted on Oct, 12 2017 @ 12:43 PM
link   
3/3
1:21



posted on Oct, 12 2017 @ 12:45 PM
link   

originally posted by: AugustusMasonicus
a reply to: Kali74


Jell-O.

It was not the correct answer for any of them.


Because Jell-O is gross. Pudding is way better.




top topics



 
16
<<   2  3  4 >>

log in

join